Tüp Bebek (IVF)

tup bebekTüp Bebek Nedir?

Yardımcı üreme teknikleri ile kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin bazı özel iğnelerle vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve elde edilen embriyo veya embriyoların kadın rahmi içine transfer edilmesi mantığına dayalı işlemlerdir.

Tüp Bebek tedavisi tekniklerinin kullanılmaya başlamasıyla bugün birçok çift bebek sahibi olabilmektedir.

Tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak bilinmektedir.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki tek fark döllenmenin şeklindedir.

Devamını oku: Tüp Bebek (IVF)

Yumurta Donasyonu

yumurta donasyonuKadın yumurta hücreleri doğumdan itibaren ve ergenlikle birlikte her adet dönemiyle birlikte azalarak menapozdan 6-7 yıl öncesinde tükenmektedir. Kalan az sayıda yumurtalar ise DNA (genetik) bozulmaya maruz kalmakta ve gebelik  oluşturma veya gebeliğin devam etmesini imkansız hale getirmektedir. Bazen bu süreç beklenenden çok daha genç yaşlarda ortaya çıkabilmekte ve henüz adetlerin düzenli olduğu dönemlerde bile çocuk sahibi olabilmeyi  zorlaştırmaktadır.

Günümüzde kadınların çok daha sıklıkla çalışma hayatına girmiş olması ve mesleki başarı kaygıları evlilik ve çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara bırakmalarına neden olmaktadır. Tüm bu faktörler neticesinde yumurta  sorunu infertilite kliniklerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Devamını oku: Yumurta Donasyonu

Sperm Donasyonu

sperm donasyonuDoğumsal ve edinsel bazı hastalıklar sonucunda erkekten cerrahi yöntemlere rağmen sperm elde edilememekte veya genetik geçişli bazı hastalıklar durumunda hastanın kendi sperminin kullanılması önerilmemektedir. Bu gibi durumlarda sperm donasyonu tek seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sperm temini Avrupa'daki sperm bankalarından garantili olarak yapılmakta ve tamamıyla KKTC Sağlık Bakanlığı izin ve denetimi altında gerçekleştirilmektedir.

Vericiler tüm bulaşıcı hastalık ve taramalarından geçirilmiş, genetik olarak sağlıklı bireyler olmakta ve bizler, kişinin fiziksel özellikleri, etnik kökeni, eğitimi, ailesi, hobileri gibi detaylı bilgilerine ulaşıp sizin için en uygun seçimi yapabilmekteyiz.

Sperm vericisi ve alan aile birbirlerinin kimlik bilgilerine kesinlikle ulaşamamaktadır.

Devamını oku: Sperm Donasyonu

Embriyo / Yumurta Dondurma

yumurta dondurmaÇocuk sahibi olmak her kadının doğal hakkıdır...

Evlenme ve çocuk doğurma ileri yaşlara ertelendikçe, veya kanser tedavisi öncesi yumurtaların zarar görmeden önce ileride kullanılmak üzere saklanması gerekebilir.

Yaşınız henüz genç olsa da yumurta reserviniz azalmış olabilir.

Henüz baba adayınız yok ve gelecek için endişeniz varsa yumurtalarınızı saklatmak sizin için kurtarıcı olabilir.

Yumurta reserv tayini yaygın olarak iki yöntemle tespit edilebilir.

Devamını oku: Embriyo / Yumurta Dondurma

Cinsiyet Seçimi

cinsiyet secimiKız mı olsun yoksa Erkek mi? PGT Yöntemi

Ailenizi tamamlamak istiyorsunuz ancak işinizi şansa bırakmak istemiyorsunuz.

İster kız, ister erkek bebek istiyor olun, sizin isteğinizi gerçekleştiriyoruz.

Tüp bebek tedavisi aynı aşamalardan geçilip yumurta toplama ve mikroenjeksiyon uygulanıp embriyolarınız elde edildikten sonra, her bir embriyodan alınacak tek bir hücreden Kromozom analizi ve cinsiyet tayini yapılır. Son aşamada ise sağlıklı ve/veya istediğiniz cinsiyetten embriyolar kullanılarak rahim içerisine transfer işlemi gerçekleştirilir ve böylelikle istediğiniz cinsiyetten çocuğa kavuşmanız sağlanır.

Preimplantasyon Genetik Tanı kimlere uygulanır;

- Daha Önce kromozom anomalili gebelik hikayesi olanlar

- Cinsiyet seçimi

- Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olanlar

- Anne veya babada, Kleinfelter, Kistik Fibroz, Talesimia gibi çeşitli genetik bozuklular olması durumunda PGD yöntemine başvurulabilir.

Devamını oku: Cinsiyet Seçimi

Sperm Dondurma

sperm dondurmaTüp bebek tedavisinde normal şartlarda sperm elde edilemeyen hastalardan cerrahi yöntemler kullanılarak (TESE, TESA, MESA, PESE, PESA gibi) sperm elde edilir. Bu gibi durumlarda tüp bebek uygulamasında kullanılan spermlerden geriye kalanlarının dondurulması, hastayı ikinci bir cerrahi girişimden korur.

Testis tümörü nedeniyle kemoterapi veya radyoterapi tedavisi görecek olan hastaların tedavi sonrasında testis dokusu hasar görebileceğinden sperm üretmeme ihtimali vardır. Böyle hastaların sperminin tedavi öncesi alınarak dondurulması, hastaya ileride çocuk sahibi olma imkanı sağlar.

Spem dondurma işlemi, dondurma protokolleri uygulanması sonrası materyallerin -196 °C de sıvı azot içerisinde saklanmasıdır.

Aşılama

asilamaAşılama (Intra Uterin Inseminasyon - IUI)

Yeterli sperm hücresi bulunması ve kadında tüplerin açık olmasına rağmen gebelik elde edilememesi durumunda başvurulan birinci tedavi yöntemidir.

Kadında yumurta geliştirdikten sonra eşinden alınan spermler hazırlanarak rahim içerisine enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu yöntemle, yumurtlama sağlanıp daha fazla sayıda spermin yumurtaya ulaşması ve gebelik şansının artırılması amaçlanmaktadır.

PGT (Preimplantason Genetik Tanı)

pgt genetik taniTüp Bebek tedavisinde transfer öncesi embriyolardan alınan tek bir hücre veya hücre grubundan yapılacak genetik analiz ile sadece sağlıklı olanların anne rahmine transfer edilmesi işlemidir. Böylelikle çiftin sağlıklı bebek sahibi olması sağlanır.

Bu yöntemle bakılabilen hastalıklar arasında Talasemi, Orak Hücre Anemisi, Kistik Fibroz, Konjenital Musküler Distrofi, ve cinsiyet kromozomuna bağlı geçen hastalıklar sayılabilir.

Devamını oku: PGT (Preimplantason Genetik Tanı)

Tüp Bebek Tedavi Süreci

tup bebek tedavi sureciTüp bebek tedavisi adetin ikinci günü başlayıp 8 - 12 gün sürmekte ve çatlatma iğne yapılmasını takiben 36 saat sonra yumurta toplanması gerekmektedir. Toplanan yumurtalar döllendikten (genellikle) üç veya 5 gün sonra ise transfer edilerek tedavi tamamlanmaktadır.

Tüm tedavi süreci Kıbrıs'ta geçirilmesi durumunda konaklama süresi yaklaşık 2 haftayı bulacaktır.

Yumurta geliştirme süreci bulunduğunuz ülke/şehirde yapılıp yumurta toplama aşamasında gelinmesi halinde ise sadece 3 veya 5 gün konaklama yeterli olacaktır.

Size özel tedavi planına göre konaklama süresi değişeceğinden dolayı lütfen bizi arayınız. İrtibata geçtiğimiz andan itibaren size özel tedavi planını saptayıp, en uygun konaklama imkanlarını birlikte değerlendiriyoruz.

Unutmayın, siz gelmeden tüm rezervasyonlarınız yapılacak ve havalimanından aranıp otelinize yerleştirileceksiniz.

Çip Bebek

cip bebekMikro Akışkan Yöntemi (Micro Fluidic System)

Tüp bebek tedavilerinde başarı ve başarısızlığın yarısı yumurta kaynaklı ise diğer yarısı da sperm kaynaklıdır. Tedavi esnasında yaklaşık 8-10 yumurta toplanmakta ve tümüne işlem yapılmaktadır. Peki milyonlarca spermden hangi on tanesini kullanmak en yüksek başarıyı sağlayacaktır.

Mikroenjeksiyon işleminde morfolojik olarak en normal olduğu düşünülen spermler seçilmek suretiyle geçmiş yıllara göre daha yüksek döllenme oranları sağlanmaktadır.

​Yeni kullanılmaya başlanan microfluidic yönteminde ise sperm seçimi, nanoteknolojik yöntemle çip üzerindeki mikro kanallardan yüzdürülerek yapılmakta ve genetik olarak daha sağlıklı hücrelerin kullanılmasına imkan vermektedir.

Harvard Üniversitesinde geliştirilen bu yöntem sayesinde embriyo kalitesinde artış sağlanmakta ve daha yüksek başarı elde edilebilmektedir.

Biz merkezimizde, az sayıda yumurtası olan kadın, ve sperm sorunu bulunan erkek hastalarda "microfludic chip" yöntemini mutlaka önermekteyiz.

Bize Ulaşın

Dr. Bahir İlter Sokak No: 7 Ortaköy, Lefkoşa - KKTC

Tel: 0548 880 80 48

Email: info@tolgatuna.com

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek